Czym różni się materac sprężynowy 1-strefowy od 7-strefowego?

Powrót do listy postów

29 / 02 / 2016

Porady

Poleć artykuł

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

 

Wybór odpowiedniego materaca to nie tylko użytkowa decyzja dnia codziennego – posiada o wiele poważniejsze znaczenie i konsekwencje. W łóżku spędzamy bowiem jedną trzecią swojego życia, dzięki której regenerujemy się, by efektywnie funkcjonować przez pozostałe dwie trzecie. Symbolicznie tę myśl wyraża nawet stare polskie przysłowie: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”.

Lekarze i fizjoterapeuci od lat mówią o tym jak ważne dla naszego wypoczynku, a także dla stawów i kości jest właściwe ułożenie ciała względem materaca. Nie chodzi tu jedynie o samą pozycję, którą zajmujemy do snu, bo choć ważna (niezdrowo jest, na przykład, spać na brzuchu), nie rozwiąże ona wszystkich naszych problemów. Kluczową rolę odgrywają właściwości samego materaca. Jeśli będzie za miękki, nasze ciało zapadnie się w nim, a brak wsparcia kręgosłupa spowoduje zwiększoną pracę mięśni w fazie, kiedy nasze ciało powinno pracować jak najmniej. Zbyt twarde podłoże sprowokuje natomiast miejscowe spowolnienie krążenia, zmuszające nas do częstych zmian pozycji, a mięśnie pleców i karku zmuszone będą do wzmożonej aktywności, by utrzymać kręgosłup w linii.

 

Siedem wymiarów dobrego snu

 

Na fali obserwacji, że naszemu ciału w różnych strefach najlepiej odpowiada różna miękkość podłoża, inżynierowie opracowali model materaców strefowych. Podczas gdy klasyczny materac jednostrefowy posiada jednolitą budowę i jest równie miękki na całej swojej długości, materace wielostrefowe podzielone są na obszary zróżnicowanej sprężystości, optymalnej dla kluczowych części naszego ciała.

Najlepsze jakościowo materace podzielono więc na siedem stref – pierwsza, na samym szczycie, przeznaczona jest na podtrzymywanie głowy i szyi. Druga, mniej sprężysta, przeznaczona na ramiona i górny fragment kręgosłupa, kolejna dopasowana do wcięcia na odcinek lędźwiowy, a potem najmiększa – na miednicę. Pozostałe trzy strefy, z których każda jest bardziej sprężysta od poprzedniej, przeznaczono na kolana i uda, łydki oraz – na końcu – na stopy.

Nie oszczędzaj na sobie

 

Przy wyborze materaca „na lata” polecamy zatem wziąć pod uwagę kupno egzemplarza siedmiostrefowego, który zapewni Wam zdrowie kręgosłupa i ergonomiczny, nieobciążający mięśni wypoczynek.

Poleć artykuł