Idealne miejsce na sypialnię

Powrót do listy postów

11 / 01 / 2016

Porady

Poleć artykuł

Dla wielu osób sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. Nic dziwnego, na ogół to tam spędzamy najwięcej czasu, akumulując energię na wyzwania kolejnego dnia. Nie oszukujmy się, sen to rzecz nie tylko niesłychanie przyjemna, ale jego jakość ma też bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia.

Ważne jest dlatego, aby w kwestii własnego wypoczynku – w myśl słynnej dewizy: „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” - zadbać o każdy szczegół. Wbrew pozorom, znaczenie ma nawet to, gdzie w naszym domu zdecydujemy się na rozmieszczenie sypialni.

Północ, wschód, zachód, południe

 

Wszystko zależy, oczywiście, od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Osoby łatwo marznące z pewnością pomyślą o ulokowaniu sypialni w południowym skrzydle domu lub mieszkania. Należy jednak pamiętać, że ceną za zimowy komfort zwiększonego ciepła mogą okazać się udręki latem. Przeciętny organizm najlepiej wypoczywa w temperaturze od 18 - 21°C. Latem, temperatury w pomieszczeniach wystawionych na długą ekspozycje słońca, nawet przy regularnym wietrzeniu, będą regularnie przekraczać ten pułap, powodując, że nasz sen będzie niespokojny, płytki i zupełnie nieefektywny. Wydaje się zatem, że lepiej okutać się mroźną zimą w dodatkowy koc niż cierpieć w upalne noce.

Z drugiej strony, ulokowanie sypialni na północnej ścianie domu zadowoli jedynie miłośników puszystej pierzyny. Nikły dostęp do światła słonecznego co prawda sprzyja sypialnianej atmosferze, lecz prowadzi też do największego wyziębienia właśnie północnych ścian każdego budynku.

Wschód wydaje się biologicznie najbardziej naturalnym dla człowieka miejscem wypoczynku. Budząc się wraz z blaskiem wschodzącego słońca będziemy wypoczęci i zgrani wraz z zegarem słonecznej tarczy. Słońce przed południem nie nagrzewa jednak zbyt mocno. Spowoduje to, że w lecie wnętrze naszej alkowy będzie przyjemnie chłodne i orzeźwiające, ale w mroźne dni może przyprawić nas o konieczność zaopatrzenia się w ciepłe, wełniane piżamy.

Sypialnia z widokiem na zachód to dobry pomysł dla nocnych marków. Ciepła, gdyż słońce będzie nagrzewać ją aż do zmroku i spowita romantyczną obietnicą będzie dobrym wyborem dla tych, którzy lubią i mogą pozwolić sobie spędzać więcej czasu w okowach pościeli.

  

Niech utuli Cię … cisza

 

Koniec końców, sypialnia jest miejscem wypoczynku. Decydując o jej lokalizacji na mapie naszego domu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by była oddalona od miejsc, które kojarzą się ze zgiełkiem i hałasem. Zadbajmy więc o to, by znajdowała się możliwie daleko od kuchni i salonu. Nie zapomnijmy również zainwestować w solidne i szczelne drzwi, dzięki którym nocą, w ramionach Morfeusza, będziemy mogli odetchnąć od trudów rzeczywistości znajdującej się za nimi.

Poleć artykuł