Stelaż do łóżka – czym kierować się przy wyborze?

Powrót do listy postów

28 / 12 / 2015

Porady

Poleć artykuł

Dobry stelaż, dobry sen

 

Mówi się, że to odpowiednio dobrany materac jest miarą dobrego snu. Nie umniejszając wpływu, jaki ma on faktycznie na wartość Twojego wypoczynku, nie należy zapominać, że nawet najlepszy materac, bez dostatecznie dobrego stelażu, nie będzie spełniać swojej funkcji.

Stelaż stanowi kluczowy element każdego łóżka, który decyduje o położeniu ciała w czasie snu i dba o odpowiednią pozycję kręgosłupa. Przed kupnem stelaża musimy przede wszystkim zdecydować się na jego rodzaj.

 

Jakie stelaże są dostępne na rynku?

 

stelaż klasyczny, typu ruszt – obecnie coraz rzadziej spotykany, ze względu na swoją archaiczną i mało ergonomiczną budowę. W konstrukcji takiego stelażu listewki są sztywno mocowane do drewnianej obudowy, tworząc coś na kształt rusztu. To na ogół najtańsze rozwiązanie, lecz zanim podejmiecie decyzję o kupnie, powinniście poważnie przemyśleć, czy sen jest rzeczą, na której opłaca się oszczędzać. Stelaże te bowiem, ze względu na swoje właściwości, pozostają nieruchome, są nieelastyczne i powodują szybsze zużywanie się materaca.

stelaż elastyczny typu flex – należy do najczęściej wybieranych stelaży do łóżka na rynku. To udoskonalona wersja modelu klasycznego. Podstawową różnicą na korzyść stelaży typu flex jest jednak ich elastyczność. Listwy są przymocowane do obudowy z użyciem kieszonek wykonanych najczęściej z plastiku, co powoduje, że delikatnie się uginają. W ten sposób stelaże elastyczne odciążają materac, znacząco zwiększając jego żywotność.

stelaż elektrycznie regulowany – stanowi najbardziej luksusową grupę stelaży. Ustawienie jego konstrukcji następuje elektrycznie, co zapewnia dużą wygodę, zwłaszcza wśród najbardziej zaawansowanych modeli, sterowanych specjalnym pilotem (jak na przykład stelaż SPECTRA MOT). Elektryczna regulacja pozwala ponadto na dużo więcej opcji wyboru położenia niż w przypadku stelaży ręcznych i doskonale sprawdza się w przypadku osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, niezdolnych do manualnej regulacji.

 

O czym pamiętać, zanim się zdecydujesz?

 

Przede wszystkim o tym, aby stelaż zapewnił podparcie dolnej części pleców i odcinka lędźwiowego, a także, by umożliwił ciągłość cyrkulacji powietrza.

Odpowiednia wentylacja jest ważna, ponieważ chroni materac przed wilgocią. Szacuje się, że w ciągu 7 lat materac wchłania w siebie do 2000 litrów płynów ustrojowych. Brak przestrzeni wentylacyjnej między materacem a podłożem powoduje, że materac zaczyna wilgotnieć od środka, a w konsekwencji znacznie szybciej się zużywa.

Jeśli inwestujesz więc w dobrej jakości materac, pamiętaj też, by zadbać o jego żywotność, kupując dobry, dopasowany stelaż.

 

Poleć artykuł