Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Powrót do listy postów

10 / 12 / 2015

Porady

Poleć artykuł

Salon to najbardziej uniwersalne pomieszczenie w każdym domu. Służy towarzyskim spotkaniom, pełni funkcję reprezentacyjną, jadalną, a nierzadko także wypoczynkową. Wielofunkcyjność ta rodzi potrzebę stworzenia prostego mechanizmu dostosowania jego charakteru do tej roli, którą ma w danym momencie pełnić.

 

Oświetlaj dużo, oświetlaj z głową

 

Jednym z podstawowych sposobów na osiągnięcie sprawnej metody, by w jednej chwili od nastroju kameralności przejść w gotowość do przyjęcia tłumu gości, jest roztropnie rozplanowane oświetlenie.

Jak to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez zróżnicowanie źródeł światła. Podstawowe oświetlenie powinno mieć charakter użytkowy, tj. dostarczać w miarę równomiernie światło do całości pomieszczenia. Ważnym elementem w tym względzie jest system regulacji intensywności oświetlenia – czy to przez możliwość asymetrycznego wyłączenia jego części, czy – co jest prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem – przez system regulacji natężenia światła.

 

Oprócz świateł użytkowych, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie również tzw. oświetlenia efektowego – tj. rozmieszczenia lamp, których zadaniem jest uzyskanie określonego efektu, np. bardzo precyzyjne skupienie wiązki światła na wybranym fragmencie pomieszczenia lub rozmieszczenie sieci małych lampek w krańcach pokoju dla uzyskania bardziej intymnej atmosfery. Funkcję tę dobrze spełnią punktowe lampy podłogowe marki Zilijstra.

Całości efektu i dodatkowych walorów atrakcyjności salonu dostarczy z pewnością oświetlenie dekoracyjne, czyli oświetlenie wpisane w aranżację wnętrza, którego celem nie jest zazwyczaj osiągnięcie funkcjonalnego efektu, ale wywołanie pozytywnego wrażenia estetycznego.

 

Rozmiar ma znaczenie - powiększ salon odrobiną światła

 

Inną ważną funkcję, z którą może poradzić sobie dobrze rozplanowane oświetlenie pomieszczenia jest gospodarka przestrzenią. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich salonów i ich właścicieli, którzy chcieliby optycznie zwiększyć jego metraż. Oświetlenie efektowe skierowane na sufit lub elementy dekoracyjne sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Skierowanie świateł na jego dłuższe ściany wywoła zaś złudzenie, że salon jest dłuższy niż w rzeczywistości.

 

Jaki kolor oświetlenia wybrać?

 

Warto zadbać także o odpowiednią barwę światła. Salon oświetlony mętnymi strumieniami będzie wydawał się przytulniejszy, ale przez to także o cięższej atmosferze. Jeśli chcemy, by salon wydawał się większy powinniśmy stosować do ogólnego oświetlenia tylko jaśniejsze kolory.

Należy także pamiętać, że ciemne aranżacje w pomieszczeniu będą pochłaniać światło, więc dobrym rozwiązaniem byłoby w takim przypadku zastosowanie świateł o wyższym natężeniu.

Poleć artykuł